Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
M.I.A - Maya
Entwine - Rough n´ Stripped
Watain - Lawless Darkness
Demonic Death Judge - Kneel
Awesome Color - Massa Hypnos
Crowded House - Intriguer
Ed Kowalczyk - Alive
Perhaps Contraption - Sludge and Tripe
Wolf Parade - Expo 86
Frostbitten Kingdom - Infidel Angel
Killing Joke - In Excelsis
Justin Nozuka - You I Wind Land and Sea
Cheeno - 2 Face Macy
Serenity´s End - Silence in Grey (Promo)
Ensikosketus oululaisen Serenity´s Endin materiaaliin tapahtui vuoden 2005 tienoilla debyyttidemon Transparent muodossa. Demo ei paljoa lupaillut, eikä tuotantolaatukaan päätä huimannut. Silloin musiikki nojasi vahvasti Sentenced/Charon-vaikutteiseen tavaraan. Samassa genressä tuntui yrittäjiä riittävän enemmän kuin liikaa, joten demon jälkeensä jättämä mielikuva oli enemmän tai vähemmän tavallinen, mauton, väritön ja oma juttu puuttui täysin.

Nyt neljä vuotta myöhemmin Serenity´s End yllättää erittäin positiivisesti ja lyö pöytään totaalisen uudistuneet kortit. Kaikki plagioinnin tapainen toiminta on jäänyt taakse sekä tuotanto on laadukasta kansia myöten. Yhtye kuulostaa myös suhteellisen omaperäiseltä sijoittuen silti paljon tehtyyn melodisen metallin ja raskaan rokin kenttään. Vaikka bändi onkin karistellut suoranaiset verrokit pois kintereiltään, löytyy siitä silti samantyyppistä melankoliaa, haikeutta ja surumielisyyttä kuin vaikkapa brittiläiseltä Anathemalta. Musiikillisesti ollaan kuitenkin aavistuksen metallisemmassa ilmaisussa, tässä tapauksessa eritoten melodisen modernin kitaroinnin suunnassa. Laulupuolella mikin varressa häärivä Juha Simola kuulostaa lahjakkaalta kaverilta, tuoden kuitenkin hetkittäin etäisesti mieleen etenkin In Remembrance & Denial -kappaleen loppuhetkillä edesmenneen Sentencedin Ville Laihialan herkimmät tulkinnat viimeiseksi jääneen albumin rosterista.

Silence in Greyn neljästä kappaleesta on erittäin vaikea nostaa yksi ylitse muiden, eikä välttämättä tarvitsekaan. Kokonaisuus palkitsee kuulijansa tasaisen vahvalla paketilla. Vaikka materiaali onkin potentiaaliltaan vahvaa ja vaihtelua piisaa tunnepitoisemmasta kamasta raskaamman päälle, aivan terävin tajunnanräjäyttävä potku puuttuu. Se ei silti tarkoita Serenity´s Endin tapauksessa mitään negatiivista. Bändillä on viimein loksahtaneet palaset paikoilleen, ja seuraavaksi sopii toivoa että tämä ei jää tähän ja aina vain loistavampaa jatkoa seuraa.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Petri Klemetti
Arvosteltu: 14.12.2009
Levy julkaistu: 2009

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Bändin kotisivu: www.serenitysend.com

Kommentit
Ei kommentteja
Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Serenity´s End - Another Day Of Misery (2006)
Serenity´s End - Transparent (2005)
Muualla Noisessa
Ei muuta tältä artistilta Noisessa.
Suosittelija
Ei vielä suosituksia tälle artistille.
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English