Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
M.I.A - Maya
Entwine - Rough n´ Stripped
Watain - Lawless Darkness
Demonic Death Judge - Kneel
Awesome Color - Massa Hypnos
Crowded House - Intriguer
Ed Kowalczyk - Alive
Perhaps Contraption - Sludge and Tripe
Wolf Parade - Expo 86
Frostbitten Kingdom - Infidel Angel
Killing Joke - In Excelsis
Justin Nozuka - You I Wind Land and Sea
Cheeno - 2 Face Macy
Pikkupaha - Epävakaa (Albumi)
Persoonallisuutta voi ilmentää niin itsetarkoituksellisella omituisuudella kuin hankalammin ilmaistavalla, aidolla omaperäisyydellä. Pikkupahan tapauksessa vaakakuppi kallistuu onneksi jälkimmäisen vaihtoehdon puoleen. Aivan vastaavalla sapluunalla taiteiltua materiaalia en muista ainakaan vähään aikaan kuulleeni, mikä on aina yhtä miellyttävä huomio.

Pikkupahan musiikillista linjaa voisi kuvailla tummaksi, ajoittain gootahtavaksi ja postpunkin sekaiseksi rockiksi poeettisilla sanoituksilla sävytettyinä. Vokalisoinnissa on vahvoja vaikutteita kansanmusiikista. Sovitukset polveilevat mainiosti, ja kaikesta paistaa ammattimainen taito ja huolellisuus. Esimerkiksi Vihjaa-biisin ahdistava tunnelma tiivistyy upeasti tarkoin annostelluin puhaltimin ja onnistuneen hiljaa-kovaa-vuorottelun ansiosta. Kai tätä voisi progressiiviseksikin luonnehtia, mutta bändin suurin vahvuus on epäilemättä vahvoissa tunnelmissa. Harvoin olen saanut mielleyhtymät Magyar Posseen ja pikimustaan kansanrunouteen samasta biisistä, kuten tämän albumin avausraita Maan tapauksessa.

Tässä on jotain maagista ja vetovoimaista. Siksi tuntuu ikävältä napista, mutta pitkäsoiton mittaisena latauksena hienokin materiaali voi ruveta puuduttamaan. Keskitempoista lönkyttelyä Epävakaalta löytyy liialti, ja moni biisi pääsisi varmasti oikeuksiinsa paremmin ilman lyriikkakeskeistä lähestymistapaa.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Jukka-Pekka Ronkainen
Arvosteltu: 07.07.2005
Levy julkaistu: 2005

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Hae artistin levyjä
Levykauppa Äx
CDON.com

Bändin kotisivu: www.pikkupaha.tk
Levy-yhtiön kotisivu: www.tsound.fi

Kommentit
Ei kommentteja
Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Pikkupaha - Leikki (2010)
Muualla Noisessa
Ei muuta tältä artistilta Noisessa.
Suosittelija
Ismo Alanko Teholla - Onnellisuus (2010)
Hundred Million Martians - Marseille (2008)
Kalle Ahola - Audio Wunderbaum (2008)
Ever Since The Day - Stay Silent Forever (2008)
Kosteusprosentti - Kaksoistunti (2009)
Day Eleven - Matador (2010)
Katve - Neuvoista huolimatta (2007)
Teemu Mattsson - Intuition (2008)
Beagon - Traffic (2007)
Crazy World - Crazy World (2005)
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English