Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
M.I.A - Maya
Entwine - Rough n´ Stripped
Watain - Lawless Darkness
Demonic Death Judge - Kneel
Awesome Color - Massa Hypnos
Crowded House - Intriguer
Ed Kowalczyk - Alive
Perhaps Contraption - Sludge and Tripe
Wolf Parade - Expo 86
Frostbitten Kingdom - Infidel Angel
Killing Joke - In Excelsis
Justin Nozuka - You I Wind Land and Sea
Cheeno - 2 Face Macy
Treeball - Liars In Love (Albumi)
Treeballin tuoreen Liars in Love -levyn innoittajana on toiminut Richard Yates, jonka yhdestä novellista myös levyn nimi on napattu. Levyn teema pyörii kadotetun rakkauden ympärillä, mikä sinänsä luo oivan kasvualustan Astrid Swanin ja Nick Trianin duetoille, joissa parisuhteeseensa pettynyt pari katsoo peruutuspeiliin kysellen toisiltaan mikä meni pieleen. Musiikissa on kuultavissa kaikuja Cotton Matherista Beatlesiin ja rosoisimmillaan levy edustaa powerpop-genreä tyylikkäimmilään.

Levyn avaava nimikkobiisi Liars in Love toimii duettona mainiosti. Biisistä tulee kaukaisesti mieleen Wilcon Summer Teeth -levyn tunnelma. Kertosäkeen sovitus ja soitinnus ovat täysosumia. Muita esille nostettavia kappaleita ovat levyn kakkosraita Let Me Out of Here, joka on kuin It’s a Shame About Rayn aikaista Lemonheadsia, sekä kolmosraidaksi sijoitettu Under My Skin. Liars in Loven ilotulitusmainen alku hiipuu hiukan loppua kohden, mutta varsinaisia huteja ei levyltä löydy. Teksteiltään levy jää hiukan etäiseksi enkä sanoituksista ainakaan itse löytänyt tietä valaistukseen.

Tuottajana ja radioäänenäkin tunnettu Triani osaa ammentaa kitarapop-perinteestä juuri ne oikeat ainekset saaden lopputuloksena syntyviin kappaleisiin puhallettua tarvittavaa sielukkuutta. Swanin kuulas ääni toimii mainiona kontrastina bändikavaljeerinsa joskun hiukan hapuilevaan laulantaan. Ajattoman kitarapopin ystäville suositeltava hankinta.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Hog Hansson
Arvosteltu: 15.04.2006
Levy julkaistu: 2006

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Hae artistin levyjä
Levykauppa Äx
CDON.com

Bändin kotisivu: www.treeball.com
Levy-yhtiön kotisivu: www.kinkt.com
Jakelijan kotisivu: www.playgroundmusic.com

Kommentit
Ei kommentteja
Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Treeball - National Treasure (2004)
Treeball - A Cat Formation Of A Mouse (2003)
Treeball - The Strawberry Blonde School Of Class (2002)
Muualla Noisessa
Ei muuta tältä artistilta Noisessa.
Suosittelija
Laurila - Boyhood (2007)
Bilmo - Bilmo (2005)
Mummypowder - Consternation! Uproar! (2004)
Kukka - Collected Works (2007)
Pikku kukka - Pois ympäröivä maa (2009)
Puk - Timanttisydän (2004)
Cosmobile - Making Do (2009)
Hundred Million Martians - Marseille (2008)
Soul Tattoo - Malaga (2008)
Clifton Sextet - Uudet Paremmat Kaverit (2008)
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English