Dead Cult Diaries - The Story´s Over
Hassisen kone - 20 vuotta myöhemmin LIVE 2000
Kivimetsän Druidi - Betrayal, Justice, Revenge
Ufomammut - Eve
Brüssel kaupallinen - BK20 Live
Eels - Tomorrow Morning
Jaill - That´s How We Burn
Mongo Ninja - No Cunt for Old Men
Reckless Love - Reckless Love
Tehosekoitin - Alive II
Wavves - King of the Beach
Bad Apples - Lead Sister Remixes
Undertow - Don´t Pray to the Ashes...
Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
Skullflower - IIIrd Gatekeeper (Albumi)
Tapaninpäivän ja ensimmäisen joulun jälkeisen työpäivän välisenä yönä Skullflowerin debyyttialbumi pääsi elementtiinsä: Lumettomasta joulusta muistutti ikkunaan paiskaava sade ja suklaakoomassa ei huvittanut nukahtaa, kun ei tehnyt mieli herätä. IIIrd Gatekeeper valvoi kuuntelevana kanssani, ja lopulta sen loputon kiertävien kitaroiden, säröisen basson ja rehdin yksinkertaisen kompin yhdistelmä häipyi unen tieltä.

Monelle IIIrd Gatekeeper on vuosien takainen klassikko, minulle se on uusi albumi. Crucial Blast -levy-yhtiö on julkaissut uudelleen tämän jo vuonna 1992 ensimmäistä kertaa julkaistun albumin, tietysti remasteroituna ja uusin, mutta alkuperäisille kansille uskollisine kansin. Alun perin IIIrd Gatekeeperin julkaisi tänä päivänä parhaiten Jesusta tunnettu, 1990-luvun alussa Godfleshistä ja Napalm Deathistä tunnettu Justin Broadrick Headdirt-lafkallaan.

IIIrd Gatekeeperillä on varmasti enemmän potentiaalisia ystäviä näin rippikouluiässä kuin sen synnyinhetkellä. Jos tämä monotoninen melu, mutta toisaalta harmoninen esitystapa olisi ollut 1990-luvun alussa yhtä suosittua kuin se on nyt, voisi sanoa kaiken musiikissa kulkevan sykleissä. Musiikkityyleillä on myös edelläkävijöitä: Skullflower on nyt postuumisti osa post-etuliitteisiä instrumentaalivoittoisia rock- ja raskasmetalliyhtyeitä. Mikä tahansa IIIrd Gatekeeperin kappaleista sopisi keskelle kaverille tehtyä mixtapea, missä mukana olisi myös Tribes of Neurotia, Circleä, Joy Divisionin Colony-kappaleen tapaista melurytmittelyä ja tietysti myös jotain Broadrickin yhtyeistä.

Skullflower ei vaan tarvitse ihmisääntä; se täyttää tilan kitarasta, bassosta ja rummuista lähtevillä äänillä. Jos olisin tiennyt tästä aiemmin, olisi tämä hyvinkin klassikko. Nyt tämä on miellyttävää musiikillisen erityissivistyksen sisäistämistä.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Teemu Lampinen
Arvosteltu: 02.01.2008
Levy julkaistu: 2007

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Hae artistin levyjä
Levykauppa Äx
CDON.com

Levy-yhtiön kotisivu: www.crucialblast.net

Kommentit
Ei kommentteja
Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Ei muita arvioita tältä artistilta Noisessa.
Muualla Noisessa
Ei muuta tältä artistilta Noisessa.
Suosittelija
Wolf Eyes - Human Animal (2006)
Nadja - Desire In Uneasiness (2008)
Sunburned Hand Of The Man - Complexion (2006)
Troum - Tjukurrpa Part III (2006)
Harvey Milk - Courtesy And Good Will Toward Men (2006)
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English