Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
M.I.A - Maya
Entwine - Rough n´ Stripped
Watain - Lawless Darkness
Demonic Death Judge - Kneel
Awesome Color - Massa Hypnos
Crowded House - Intriguer
Ed Kowalczyk - Alive
Perhaps Contraption - Sludge and Tripe
Wolf Parade - Expo 86
Frostbitten Kingdom - Infidel Angel
Killing Joke - In Excelsis
Justin Nozuka - You I Wind Land and Sea
Cheeno - 2 Face Macy
Embreach - Deafening Silence (Promo)
Radio Rockin järjestämässä äänestyksessä valittiin Unholy Alliance III -illan korkkaava lämmittelijä kotoisesta maastamme ja voittajaksi selviytyi Embreach. Yhtyeen kolmas omakustanne koostuu neljästä kappaleesta, joissa oikeastaan jokaisessa on hieman erilainen ote. Pohjimmiltaan linjaus on kuitenkin melodisen ja raskaan metallin keskitiellä.

Levytys tarjoaa monelle kerrokselle säveliä, eikä tästä teknisyyttäkään millään muotoa puutu. Alun Red Serenaden rujous laulupuolella ja riffien hakkaava ote muuttuvat melodiseksi ja pitävät otteessaan koko kestonsa. The Residue on hieman moniulotteisempi ja kiivaampi, mutta ei samalla häpeile flirttailla melodioiden ja haikeuden kanssa.

Shadow's Song on alkuun pelottavan lähellä Killswitch Engagea, mutta onnistuu kuitenkin olemaan seuraamatta suosittua vaellusreittiä loppuun asti. Levyn päättää yhdeksän minuutin mittainen In Your Wake, joka pianonsa kera tuntuu ajoittain ottavan pieniä harha-askelia, mutta palautuu kuitenkin onnellisesti oikealle reitille. Vaikka päätösraidan ote on progressiivinen, niin siihen on saatu taottua rautaa ja painoarvoa mukavasti.

Vaikka pisteytys on maksimaalinen, niin ihan nappi levy ei ole. Laulaja Sami Honkosen rekisteristä irtoaa puhdasta osuutta huomattavasti paremmin kuin rujompaa ulosantia. Sen saattaminen vastaamaan puhtaiden osuuksien tasoa on jatkon kannalta oleellinen kohta. Kun näin tapahtuu ja sävelten kuljetus jatkuu tasoltaan samanlaisena, niin tulee Embreachista vielä varteenotettavampi yhtye kuin mitä se nyt jo on.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Jarno Leivo
Arvosteltu: 31.12.2008
Levy julkaistu: 2008

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Bändin kotisivu: www.embreach.net

Kommentit
Ei kommentteja
Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Embreach - Her Grace (2006)
Embreach - End Of The Line (2004)
Muualla Noisessa
Uutisissa
Embreach saa 15-minuuttisensa Slayerin lämppärinä (18.11.2008)
Suosittelija
Synestesia - Feeniks (2009)
Ghost Brigade - Isolation Songs (2009)
Medeia - Cult (2008)
Pofony - Cure Of Another Kind (2006)
Murena - Katoamispiste (2009)
Barren Earth - Curse of the Red River (2010)
Hateform - Dominance (2008)
Damnation Plan - Darker World (2007)
Darker Grounds - Promo 08 (2008)
Reprisal Scars - Killing Art of Self-Deception (2008)
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English